.

به نسل جدید چیپ یکپارچه اپل M1 سلام کنید

اپل در این چند سال خبر کار کردن روی چیپ اختصاصی خود را مخفی نگه داشته بود تا با رونمایی در سال ۲۰۲۰ همگان را متحیر کند.
چیپی که مثل آن تا بحال تولید نشده است و یک جهش تکنولوژی در سخت افزار در طی ۲۰ سال گذشته محسوب می‌شود.
نام این چیپ یکپارچه M1 است.
برخلاف سیستم‌های قدیمی که داده‌ها باید از سی‌پی‌یو به رم و همزمان جداگانه در جی‌پی‌یو پردازش میشد، ام وان از یک مموری یکپارچه برای دسترسی تمام قطعات بهره می‌برد. این سیستم بسیار کارآمدتر و بهینه‌تر نسبت به نسل قدیم سیستم‌ها محسوب می‌شود. در بین ویژگی‌های بارز این پردازنده استفاده از ۱۶ گیگ رم نورال برای پردازش‌های نورونی خود شروع انقلابی در پردازش‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود.
قدرت پردازش در بین مک بوک پرو، مک بوک ایر و مک بوک مینی کمی متفاوت است ولی با ۸ هسته، ۱۶ گیگ رم و ۸ گیگ‌ رم گرافیکی در مدل مک بوک پرو این لپ تاپ قادر به ادیت ویدئوهای ۸کا بدون هیچگونه تاخیر و به روانی انجام می‌شود.
به گفته خود اپل لپ تاپ مک بوک پرو از ۹۸ درصد کل لپ‌تاپهای دیگر قوی‌تر است.
مزیت دیگر این سیستم یکپارچه خنک کار کردن لپ تاپ است که با مصرف تقریبا یک سوم حتی در حالت رندر ویدئوهای سنگین هیچ گرمایشی مشاهده نشده.
با توجه به بهینه بودن این چیپ میزان عمر باتری به بیش از ۱۵ ساعت نسبت به ۹ ساعت در مدل‌های پیشین مک بوک افزایش پیدا کرده است!

مهمترین ویژگی شگفت انگیز این مدلهای جدید این است که با وجود اضافه شدن این قابلیت‌های فوق العاده، قیمت آن هیچ تغییری نداشته و حتی در مدل مک مینی ۱۰۰ دلار ارزان‌تر هم شده است.
اپل با ارزان کردن محصولات خود و بالا بردن حداقل سه برابری قدرت پردازشی بیش از هر زمان دیگری از مایکروسافت، اینتل و باقی رقبای سخت افزاری و نرم افزاری جلوتر افتاده است.
این غول تکنولوژی که تمامی سخت افزار و نرم افزارهای خود را به صورت اختصاصی توسط خودش تولید می‌کند هم اکنون با قدرت سیستم عامل جدید بیگ سِر به عنوان جذاب‌ترین گزینه خرید برای همگان محسوب می‌شود.

نظر شما در مورد این قدم بزرگ اپل چیست؟ آیا مک به زودی جای بیشتر سیستم‌های ویندوزی را می‌گیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *